O župniji

Župnija Sveti Duh pri Škofji Loki je razmeroma mlada župnija. Do leta 1980 je bila podružnica župnije Stara Loka, od 15. 8. 1980 dalje pa je samostojna župnija. Danes župnija šteje 1640 prebivalcev.

Sedanja župnijska cerkev, ki je posvečena Svetemu Duhu je bila prvič omenjena leta 1456. Prezidava cerkve je bila narejena leta 1860. Iz gotske cerkve z lesenim stropom je bila prezidana v baročno obokano cerkev. V cerkvenem prezbiteriju je tudi freska iz leta 1456, katera pa je žal slabše ohranjena. Ostala poslikava v prezbiteriju, ki je delo slikarja Gosarja, je iz 19. stoletja. Glavni oltar z lesenim nastavkom je iz leta 1652, oba stranska oltarja pa iz leta 1860.

V cerkvenem zvoniku se nahajajo trije železni zvonovi iz leta 1923.

V letu 1994 je župnijska cerkev dobila prve orgle. Orgle so dvomanualne, imajo 12 registrov, izdelala pa jih je Škofijska orglarska delavnica v Mariboru. S klikom tukaj si lahko ogledate njihovo zvočno zasnovo oz. dispozicijo.

Ob 25 letnici župnije je župnijska cerkev dobila nov daritveni oltar, nov ambon, novo sedilijo za mašnika ter nove klopi za ministrante. Vse našteto sta izdelala domača mizarska mojstra Jože in Simon Kolenko.

V neposredni bližini cerkve je bila v letu 2004 postavljena kapelica (znamenje), ki je posvečena Mariji. Na nek način je posebnost naše kapelice v tem, da si je načrt zanjo v mislih izdelal domači mojster in cerkveni ključar Jože Kolenko, ki je sicer mizar, vendar tudi odličen zidar. Kipar Miha Kač je izdelal Marijin kip za kapelico. Kip pa je narejen iz poliestra. Freske na kapelici je naslikal slikar Nikolaj Mašukov.

Papež Frančišek v Virmašah